Gábriel arkangyal (Gábri'él arkangyal) az angyalmágiában éppen olyan fontos szerepet tölt be, mint Mihály (Mikhá'él) arkangyal.
Dániel könyve szerint (8. fejezet) Gábriel angyal “úgy néz ki, mint egy ember”. A keresztény művészetben Gábrielt néha férfi jellegzetességekkel és vonásokkal, néha nőként, néha pedig androgünként ábrázolják.
Jellemző rá a fehér liliom, amellyel őt ábrázolják, amikor Jézus születését jelenti be Máriának, Jézus anyjának. A fehér szín itt a spiritualitás és a tisztaság szimbólumaként jelenik meg.
Tartalomjegyzék
Gábriél arkangyalról röviden
Gábriel arkangyal neve azt jelenti: „Isten az én erőm/erősségem”, vagy röviden: „Isten ereje”.
Héberül גַּבְרִיאֵל (Gábri’él), az egyik legismertebb arkangyal, akinek Magyarországon a Hősök terén áll a szobra. Ő a Nyugat angyala és Víz őselem felügyelő arkangyala.
Gábriél a Bibliában
Gábriel az Ószövetségben, az Újszövetségben és a kettő közötti, azaz Intertestamentális korszakban is szerepel.
Gábriél arkangyal az Ószövetségben
Az Ószövetségben Gábriel angyal magyarázta meg Dániel próféta látomásának értelmét (Dán 8,16-26) és a 70 évről szóló prófécia jelentését (Dán 9,21-27).
Gábriél arkangyal az Intertestamentális irodalomban
Az intertestamentális időszak (nagyjából i. e. 200-tól i. sz. 50-ig) gazdag irodalmat hozott létre, amelynek nagy része apokaliptikus irányultságú.
Az angyalok és ördögök nevei és rangjai jelentősen kibővültek, és mindegyiküknek különleges feladatai és státusza volt Isten előtt.
Az 1 Énok 9:1-3-ban Gábriel Mihály, Uriel és Suriel mellett “sok vért látott kiontani a földön” (9:1), és hallotta az emberi lelkek kiáltását: “Vigyétek ügyünket a Magasságos elé” (9:3). Az 1 Énók 10:1-ben a válasz “a Magasságbeli, a Szent és Nagy” küldött, aki küldött ügynököket, köztük Gábrielt is.
És az Úr így szólt Gábrielhez: “‘Indulj el a fattyak és a megátalkodottak és a paráznaság fiai ellen, és pusztítsd el [a paráznaság fiait és] a Figyelők fiait az emberek közül [és indítsd el őket]; küldd őket egymás ellen, hogy elpusztítsák egymást a harcban; mert hosszú napok nem lesznek nekik.””
– 1 Énok 10:9
Gábriel az öt őrködő angyal közül az ötödik: “Gábriel, a szent angyalok egyike, aki a Paradicsom, a kígyók és a Kerubok felett van” (1 Énók 20:7).
Amikor Énók megkérdezte, hogy ki az a négy alak, akit látott:
Azt mondta nekem: “Ez az első Mihály, az irgalmas és hosszútűrő; a második, aki az emberek fiainak minden betegsége és minden sebe fölött áll, Ráfáel; a harmadik, aki az összes hatalmak fölött áll, Gábriel; a negyedik pedig, aki az örök életet öröklők reménységre való megtérése fölött áll, Fanuel a neve. És ez a Lelkek Urának négy angyala és a négy hang, amelyet azokban a napokban hallottam.
– Énók 40:9
Gábriél arkangyal az Újszövetségben
Lukács evangéliuma Gábrielt úgy említi, mint Isten hírvivőjét, küldöttjét. Előbb Zakariás papnak adja hírül Keresztelő János születését, aki nagy tetteket fog végrehajtani (Lk 1,5-20). Itt magáról azt mondja, hogy az Úr színe előtt áll.
Ezután Názáretben Máriánál is megjelenik, átadva az angyali üdvözletet, vagyis a Szentlélek révén, Jézus születését és jövendő, messiási hivatását (Lk 1,26-38).
Gábriél az angelológiában
Egyes apokrif iratok szerint a Szodomát és Gomorrát elpusztító angyalok között is ott volt.
A későbbi keresztény hagyomány Mihály arkangyal és Rafael arkangyal mellett Gábrielt is az arkangyalok közé sorolta. Gábor főangyal, a Biblia szerint az Úr előtt álló hét főangyal egyike (Tób 12,15; Lk 1,19). Az Üdvözlégy ima a Máriához intézett szavaival kezdődik.
Gábriél ünnepe
Gábriel arkangyal csak 1921-ben került be a hivatalos római katolikus kalendáriumba, ekkor ünnepét március 24-ére tették. 1969-től azonban Szent Mihállyal és Szent Rafaellel együtt szeptember 29-ére tették római katolikus ünnepét. Az ortodox egyházakban november 8-án ünneplik, de megemlékeznek róla március 26-án és július 13-án is.
Gábrielt az iszlám is tiszteli (arab neve Dzsibríl vagy Dzsibráil), ugyanis hitük szerint ő az, aki az elrendelés éjszakáján és azt követően eljuttatta Mohamed prófétához Isten szavát, a Koránt.
Gábriél arkangyal az angyalmágiában
Gábriél arkangyal az igazság angyala és az Édenkert őrzőjének a feje.
Gabriel arkangyal a remény angyala, aki mindig reményt ad az embereknek, valamint a halak, a rák és a skorpió horoszkópú emberek védőszentje.
Ábrázolása mindig valami fensőbbségeset sejtet mindenkivel, amitől (akárcsak Mihály arkangyaltól) a gonosz fél. Hatalmas szárnyakkal ábrázolják, mely a természetfeletti erejét jelképezi. Ő üldözte ki Ádámot és Évát a Paradicsomból.
Gábriélhez tartozó életterületek
Az élet számos területe tartozik közvetlen Gábriél arkangyal felügyelete alá az angyalmágiában:
- feltámadás,
- halál és újjászületés,
- kívánságok, vágyak,
- öröm, életöröm,
- remény,
- újjászületés,
- üzenetek,
- változások.
Gábriél arkangyal feladatai
Elsődleges feladata az útmutatás, a változások levezénylése, a halál és újjászületés felügyelete. Azok az emberek, akik halálon túli élményben egy nagy fényességgel találkoznak, szinte biztosan Gábriéllel kerülnek kapcsolatba.
Gábriél a cselekvésre, változásra, a tettekre helyezi a hangsúlyt. Aki segítséget kér tőle, az jobb, ha készen áll tenni is magáért, különben sehova sem jut. Ha elfogadjuk a segítségét, hamarosan energikusabbak és eredményesebbek leszünk, mint azelőtt.
Segítségül hívott erejével beszédünk hatóerejét növelhetjük és feltárja lelkünk rejtekajtóit, hogy megtudhassuk, hol van a legnagyobb szükség, és milyen ügyben tudásunkra, melyet jó szándékkal és szívből teszünk az emberek érdekében, mert így lesz nagy hatással a többiekre is.
Mikor ad útmutatást Gábriél?
A következő helyzetekben várhatunk tőle útmutatást:
- álmainkat és látomásainkat meg akarjuk érteni,
- különböző változások állnak előttünk,
- letérünk lelki ösvényünkről,
- munkahelyet keresünk,
- nem látjuk az élet értelmét, s szeretnénk megérteni életünk valódi célját,
- spirituális látásunk akadályozott,
- új kapcsolatba kezdünk vagy családot szeretnénk alapítani.
Gábriél arkangyal segít akkor is, ha méregteleníteni akarjuk testünket, tisztítani a negatív gondolatoktól szellemünket, ha pszichés támadás ér vagy valaki problémáját magunkba szívtuk, ha környezetünket negatívnak érezzük (például otthoni munkahely tértisztítása).
Borítókép: wikipedia